piątek, 26 września 2014

Polisa posagowa a rozwód - co się dzieje z ubezpieczeniem dziecka?

Post ubezpieczeniowy po długiej nieobecności :) Niestety miałam małe problemy w pracy, później pojechaliśmy na późne wakacje, pomagaliśmy siostrze mojego męża w przeprowadzce - było co robić :) Nawet nie miałam czasu zastanawiać się nad tym, co by tu na bloga napisać, taka byłam zmęczona i zajęta! Ale już mam ciekawy i ważny temat - mnie na szczęście nie dotyczy - co się stanie z polisą posagową, kiedy para będzie chciała wziąć rozwód. 


Rozwód a polisa posagowa to temat ważny, ponieważ różne przypadki spotykają ludzi. Załóżmy, że 5 lat temu ktoś kupił dla swojego dziecka ubezpieczenie, ale sprawy w rodzinie tak mocno się pokomplikowały, że małżonkowie nawet nie chcą już na siebie patrzeć - co wtedy robić z tą polisą? Nikt nie chce, żeby składane w ten sposób oszczędności przepadły. Wg tej strony: ubezpieczonedziecko.pl/blog/rozwod-a-polisa-posagowa w ubiegłym roku w Polsce rozwiodło się 66 tysięcy małżeństw! To policzcie sobie, ile wychodzi na jeden dzień rozwodów :P

Czy trzeba rezygnować z polisy posagowej dla dziecka? Nie - najpierw trzeba przejrzeć jeszcze raz warunki. W umowie powinno być napisane, co robić w takim wypadku. Dodatkowe zabezpieczenie finansowe będzie dziecku tym bardziej potrzebne, jeśli odchodzi z rodziny jeden rodzic. Różnie się stosunki układają. Poza alimentami czasami od niektórych byłych małżonków nie ma co liczyć na jakąkolwiek pomoc. 

Trzeba zwrócić uwagę na to, kto jest osobą uposażoną na wypadek śmierci jednego rodzica. Jeśli jest nią również współmałżonek - koniecznie trzeba to zmienić. 

Pozostaje kwestia płacenia składki. Kto za to odpowiadał w rodzinie? Jeśli płaciliście po połowie, powinno tak zostać. Animozje między parą nie powinny się przekładać na dobro dziecka! Ono nie jest niczemu winne! Pomyślcie, odmawiając takiej pomocy - komu robicie na złość? Byłemu partnerowi lub partnerce czy dziecku? 

Polisa posagowa nie wchodzi ani w skład spadku, ani podzielności majątkowej. Nie musisz niej rezygnować przy rozwodzie - na pewno można zmienić kilka jej warunków bez szkody dla dziecka. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz